Committee & Boards 2014-18

2014-2018 Committees & Boards

Committee of the Whole Advisory Committees
2017 Chair and Vice Chair Appointments

 

Advisory Committees to Council

• Active Transportation Committee
• Agricultural Committee

Communities in Bloom Organizing Committee
• Irrigation Committee
Licensing Appeal Committee

• Municipal Heritage Committee
• Sign Committee

• Urban Design Committee


Other Committees of Council

Age-Friendly Steering Committee
•​ Canada Sesquicentennial Committee
• Christmas Parade Committee
• Committee of Adjustment
Council Code of Conduct Working Group
• Fence Viewers Committee

• Glendale Task Force

• Tree Advisory Committee
UNESCO Committee


External Committees/Boards

• Joint Accessibility Advisory Committee
• Niagara District Airport Commission
• Niagara-on-the-Lake Energy Board
• Niagara-on-the-Lake Public Library Board
• Niagara-on-the-Lake Safety Committee

 

ADVISORY COMMITTEES TO COUNCIL
 
Active Transportation Committee (top of page)
Attachments: Terms of Reference
Staff Representative: Jeff Vyse, Manager of Public Works
Members:
• Councillor Jim Collard
• Phil Bergen
• Crispin Bottomley
• Gary Burroughs
• Robert Nash
​• Jane Oleksiw​
• Janet Trogdon
• Holly Washuta
• Morgan Washuta
• Nathan Zalepa
 
Agricultural Committee (top of page)
Attachments:

Terms of Reference

Staff Representative:

Shirley Cater, Manager of Planning

Members:
• Councillor Paolo Miele
• Dennis Dick
• John Fedorkow
• Michael Kauzlaric
• Austin Kirkby
• George Lepp
• Katherine Reid
• Albrecht Seeger
• Kai Wiens
 
Communities in Bloom Organizing Committee (top of page)
Attachments: Terms of Reference
Staff Representative: Kevin Turcotte, Manager of Parks & Recreation
J.B. Hopkins, Parks Supervisor
Members:
• Councillor Betty Disero
• Councillor John Wiens
• Tony Chisholm

• Diane Hemmings
 
Irrigation Committee (top of page)
Attachments: 

Terms of Reference

Staff Representative: 

Brett Ruck, Irrigation & Drainage Superintendent

Members:
• Councillor John Wiens
• Kevin Buis
• Michael Kauzlaric
• Austin Kirkby
• Walter Konik
• George Lepp
• Kai Wiens
 
Licensing Appeal Committee (top of page)
Attachments: Terms of Reference
Staff Representative: Holly Dowd, Director of Corporate Services / Town Clerk
Members:
• Tony Chisholm
• Mary Scott
• Janet Trogdon
 
Municipal Heritage Committee (top of page) 
Attachments:

Terms of Reference & Ontario Heritage Act

Staff Representative:

Denise Horne, Planner I

Members:
• Councillor Jim Collard
• Councillor John Wiens
• Clare Cameron
• Drew Chapman
• David Hemmings
• Janice Johnston
• Robert MacKenzie
• Doug Newman
• Robert I. Watson
 
Sign Committee (top of page)
Attachments: 

Terms of Reference & By-law 4586-12

Staff Representatives: 

Rolf Wiens, Manager of Enforcement/CBO
Shirley Cater, Manager of Planning

Members:
• Lord Mayor Pat Darte
• Councillor Martin Mazza
• Randy Clare
• Heinz Probst
• Hartley Strauss
• Cath Strung
 
Urban Design Committee (top of page)
Attachments: 

Terms of Reference

Staff Representative: 

Raymond Tung, Urban Design Specialist

Members:
• Councillor Betty Disero
• John Hawley
• Robert MacKenzie
• John A. Morley
• David Parker

OTHER COMMITTEES OF COUNCIL
 
Age-Friendly Steering Committee (top of page) 
Attachments: Terms of Reference
Staff Representatives: Kevin Turcotte, Manager of Parks & Recreation
Shirley Cater, Manager of Planning
Members:
• Councillor Maria Bau-Coote
​• Sheila Hirsch-Kalm
• Marilyn Hulbert
• Moyra McEachern
• Marilyn Robson
 
Canada Sesquicentennial Committee (top of page) 
Attachments: Terms of Reference 
Staff Representative: Sheldon Randall, Director of Operations
Members Appointed to Date:
• Councillor Terry Flynn

• Mona Babin
• Tony Chisholm
• Bill Cowie (Co-Chair)
• Richard Coyne
• Bill French
• Chris Gilchrist
• Sarah Kaufman
 John Mather
• Rick Meloen (Co-Chair)
• Cheryl Morris, Special Events Coordinator

• Cathy Simpson
• Janice Thomson
   
Christmas Parade Committee (top of page) 
Attachments: Terms of Reference
Staff Representative: Kevin Turcotte, Manager of Parks & Recreation
Members:
• Bob Cheriton
• John Fryer
• Darka Jensen
• Bruce Pospiech
• Pat Tebbutt
 
Committee of Adjustment (top of page)
Attachments:  Terms of Reference, Planning Act, & Committee Business Page
Staff Representative:  Ashlea Carter, Secretery/Treasurer - Committee of Adjustment 
Members:
• John Bice
• Dennis Dick
• Ken Gansel
• Ray Guy
• Gracia Janes
Michael Welsh
• Kai Wiens
 
Council Code of Conduct Working Group (top of page)
Attachments: Terms of Reference
Staff Representatives: Shirley Cater, Manager of Planning
Holly Dowd, Director of Corporate Services/Town Clerk
Peter Todd, Project Manager
Members:
• Councillor Betty Disero

• Councillor Jamie King
• Councillor Martin Mazza
• John Hawley
• Jim Ryan
• Janice Thomson
 
Fence Viewers (top of page)
Attachments: Line Fences Act
Staff Representative: Rolf Wiens, Manager of Enforcement/CBO
Members:
• Hartley Strauss
 
Glendale Task Force (top of page)
Attachments: Terms of Reference
Staff Representatives: Shirley Cater, Manager of Planning
Members:
Councillor Terry Flynn
• Councillor Paolo Miele

• Karen Glauser
• Linda Morgan
• Mathew Rocca
 
Tree Advisory Committee (top of page)
Attachments:  Terms of Reference
Staff Representatives:
 

J.B. Hopkins, Parks Supervisor
Gary Sidlar, Roads Supervisor

Members:
• Buddy Andres
• Gisele Galvin
• John S. MacBeth
 
UNESCO Committee (top of page)
Attachments: Terms of Reference
Staff Representative: Denise Horne, Planner I
Members:
• Councillor Betty Disero
• Jim Alexander
•​ Peter Harvey
• David Hemmings
• Peter Kavanaugh
• Finn Madsen
• 
Richard Merritt
• Eric Nielsen
• Doug Stewart
Click here for more information. 

EXTERNAL COMMITTEES/BOARDS
 
Joint Accessibility Advisory Committee (top of page)
Attachments:

Terms of Reference

Committee Representative:

Donna Herrington, The Herrington Group

The Committee consists of 11 members from 6 municipalities (Grimsby, Lincoln, Niagara-on-the-Lake, Pelham, Thorold, and West Lincoln)
NOTL Representative:
• Sheila Hirsch-Kalm
 
Niagara District Airport Commission (top of page)
Attachments: 

By-law 4594-12

Committee Representative: 

Len O'Connor, Airport Manager

NOTL Representatives:
• Councillor Terry Flynn
• Robin Garrett
 
Niagara-on-the-Lake Energy Board (top of page) 
Attachments: 

By-law 3510-00

Committee Representative: 

Tim Curtis, President, NOTL Hydro

Members:
• Lord Mayor Pat Darte
• Councillor Jamie King
• Holly Dowd, Town CAO
• G. Robert Cheriton
• Jim Huntingdon

• Nicholas Miller
• Jim Ryan
 
Niagara-on-the-Lake Public Library Board (top of page) 
Attachments: 

Public Libraries Act

Committee Representative: Cathy Simpson, Chief Librarian 
Members:
• Councillor Terry Flynn
• Councillor John Wiens
• Rochelle Dickenson
• Brenda Dyck
• Madeleine Lefebvre
• Robert Nash
• Andrew Porteus
• Lisa Traficante
​• Lionel Tupman
 
Niagara-on-the-Lake Safety Committee (top of page)
Attachments: Terms of Reference
Committee Representative: Catharine Wickabrod
Members:
• Councillor Paolo Miele
• Darren Anger
• Giesele Galvin
• Ken Gansel
• Patty Pino
• Katherine Reid
• Graham J. Shanks
 

Committee of the Whole Chairs & Vice Chairs 
January - December 2017

Community & Development Advisory Committee (top of page)
• Chair Councillor Martin Mazza
• Vice Chair Councillor Betty Disero

Corporate Services Advisory Committee
• Chair Councillor Maria Bau-Coote

• Vice Chair Councillor John Wiens

Finance Advisory Committee
• Chair Councillor Paolo Miele

• Vice Chair Lord Mayor Pat Darte

Operations Advisory Committee
• Chair Councillor Jim Collard
• Vice Chair Councillor Jamie King

Powered by CivicWeb CMS - © Copyright 2014 iCompass Technologies Inc.